Yeme davranışlarınız; genetik yapınızdan, hormonlarınızdan, içinde bulunduğunuz kültürden ve medyadan etkilendiği gibi psikolojik durumunuzdan da etkilenir.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak,pankek, hamur, bal, yağ, mevye, böğürtlen, berry,

İster obeziteniz olsun, isterseniz ideal vücut ağırlığına sahip olun duygularınız ve düşünceleriniz yeme alışkanlığınızı etkileyerek ağırlığınızı kontrol etmenizi zorlaştırabilir.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak, pankek, hamur, bal, yağ, mevye, böğürtlen, berry,, mutsuz, kadın, üzgün, siyah beyaz, bekle, obezite, yeme davranışı

Nasıl, nerede ve ne kadar yediğiniz; öfke, gerginlik, can sıkıntısı, mutluluk, sevinç ve heyecan gibi duygularla yakından ilişkilidir. Bedeninizi farklı yönlerden etkileyen bu duyguların ortaya çıkardığı hisler sizi rahatsız edebilir.

kadın, mutsuz, yalnız, üzgün, yeme, aşırı yeme, yeme bozukluğu

Bu sıkıntıya katlanmamak ve daha iyi hissetmek için yemek yemeğe yöneldiğinizde bir süre sonra suçluluk veya pişmanlık hissedersiniz. Hatta suçluluk ve pişmanlık duygularını yaşamak size sıkıntı verdiğinden; yeniden yemek yiyerek ya da sağlıklı olmayan yollarla ağırlık kaybetmeye çalışarak rahatlamaya çalışırsınız.

dondurma, tatlı, yemek, duygusal yeme, aşırı yeme

Yiyecekleri, rahatlamanın ve iyi hissetmenin bir yolu olarak sıklıkla kullandığınızda bu durum bir kısır döngü haline gelir.

yaşam tarzı, yaşam değişikliği, yeme, obezite, obez, elma, muz, dumbel, mezura

Siz de böyle bir döngü içinde olduğunuzu gözlemlediyseniz; yeme davranışınızı değiştirerek yeni bir yaşam tarzı oluşturmak için diyetisyen ve psikolog desteği alabilirsiniz.

2.160 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

1 yorum

Yorgunlukla savaşan 6 besin ögesi! – Momentum · 20 Temmuz 2020 09:55 tarihinde

[…] bedensel ve ruhsal açıdan kişinin verimliliğinin düşmesini ifade […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir