Sahip olduğunuz psikolojik bir bozukluk veya yaşadığınız duygusal zorluklar için yardım almanızın bir yolu olan psikoterapi size rahatsızlık veren belirtilerin azaltılmasını, kontrol altına alınmasını veya ortadan kaldırılmasını amaçlar. Böylece iyilik haliniz artar ve günlük hayattaki işlevselliğinizi geri kazanmaya başlarsınız.

kadin-uzgun-depresyon-mutsuz-hastalik-rahatsizlik-umutsuz-sikinti-psikolojik-bozukluk-ego-savunma-mekanizlariYaşadığınız zorlukların yardım alacak kadar ciddi olmadığını hissedebilir veya psikoterapinin sunabileceği destekten emin olamayabilirsiniz. Ancak psikoterapide, günlük sorunlardan travmatik yaşam olaylarına kadar her türlü güçlük ele alınabilir.

yoksunluk, ilaç, mutsuz, kötü, adam, siyah, şimşek, felaket

Psikoterapistiniz kullandığı yaklaşıma bağlı olarak sorununuzla ilgili çeşitli teknikler ve stratejiler uygulayabilir. Nitekim psikoterapi yaklaşımlarının büyük çoğunluğu sizinle terapötik bir ilişki geliştirmeyi ve sağlıklı iletişim kurmayı amaçlar.

kadın, terapist, psikolog, kıskanç, kıskanma, psikoterapi, psikoterapist, psikolog

İhtiyacı olan herkes psikoterapiden faydalanabilir. Düşüncelerinizin ve duygularınızın farkına varmanıza yardımcı olan psikoterapistiniz ile birlikte terapi sürecine aktif olarak katılmanız, psikoterapiden yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Psikolojik destek, terapi, psikoterapi, psikolog

Gizlilik ve güven psikoterapinin temel ilkeleridir. Görüşmede konuşulanlar gizli tutulur. Ayrıca duygu ve düşüncelerinizi paylaşsanız da psikoterapistinizle yakın fiziksel temas kurmanız ve sosyal hayatınızda görüşmeniz uygun değildir.

Gizlilik ve güvenlik politikası

Psikoterapi seansları sırasında fark duygular yaşayabilirsiniz. Bu duygular size çok yoğun ve sıkıntılı hissettirebilir. Ancak psikoterapist sizi yönlendirmek ve desteklemek için yanınızdadır. Psikoterapistinizin desteğiyle sıkıntı veren duygularla yüzleşebilir, onları kabul edebilir ve yönetebilirsiniz.

duvar takvimi, kalendar, mevsim, apple, saksı çiçeği, ofis

Siz de yaşadığınız zorluklarla ilgili psikoterapi desteği alabilir veya ihtiyacı olan yakınlarınızı psikoterapiste yönlendirebilirsiniz. Sağlıklı günler.

1.337 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir