Periyodik cetvelin 8A grubunda yer alan bir asal gaz olan radonun doğada bütünüyle radyoaktif bir gaz olduğu biliniyor.

periyodik tablo, periyodik çizelge,periyodik cetvel, elementler

Soy gazlar olarak da bilinen asal gazlar grubunun en son üyesi olan radonun aynı zamanda bu grubun en ağır üyesi olduğu biliniyor. Renksiz, kokusuz ve tatsız bir gaz olan radon Rn simgesiyle gösteriliyor.

bosu, kadın sporcu, spor salonu

Yeraltındaki uranyumlar uzun yıllar içinde radon gazı açığa çıkarmaya başlıyor. Yer altındaki çatlaklardan yeryüzüne çıkabilen radon bodrum katlarında, kapalı spor salonlarında ve yüzme havuzlarında birikebiliyor.

saat, zaman, vakit, adım sayısı, spor, basket, basketbol, kadın, kort

Bu nedenle de yer seviyesinden daha altta yer alan mekânların insan sağlığı açısından denetlenmesi, radon testlerinin yapılması ve buralarda iyi bir havalandırma sisteminin bulunması gerekiyor.

393 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir