Enerjinin boşluktaki yayılımı radyasyon olarak tanımlanıyor. Güneş ışınları, radyatörün yaydığı ısı, ampulden çıkan ışık ve kanser tedavisinde alınan kobalt-60 radyasyon oluşumuna örnek olarak gösterilebiliyor.

hare, ayla, ışık, nur, hüzme, güneş, parlak

Besinlerin korunması, zararlı özelliklerinin yok edilmesi, kalitelerinin sürdürülmesi ve raf ömürlerinin artırılması amacıyla işlenmiş et ürünleri, kabuklu kuru yemişler, yağlı tohumlar, su ürünleri, baharatlar ve yumurta gibi besinlere ışınlama uygulanması yapılabiliyor.

beyaz yumurta, yumurta sarısı, viyol yumurta, yumurta kartonu

Işınlanmış besinlerin etiketlerine Radura sembolü ile birlikte ışınlanmıştır veya ışınlama işlemi yapılmıştır ibareleri ekleniyor.

Radura sembolu, radura işareti, yeşil halka içinde yuvarlak sembolünün anlamı ne, ışınlama, radyasyon

¹İyonlaştırıcı radyasyonla işlem görmüş besinleri göstermek amacıyla kullanılan uluslararası Radura logosu

Işınlanmış besinler tüketicilerin radyasyona maruz kalmalarına neden olmuyor. Besin zehirlenmelerini önlemede ışınlanmanın önemsenmesi gereken bir yeri bulunuyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Radyasyona maruz bırakılan besinlerin sağlığa zarar verdiğine yönelik net bir kanıt henüz bulunmuyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

¹tr.wikipedia.org/wiki/G%C4%B1da_%C4%B1%C5%9F%C4%B1nlama
1.716 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir