Beraberlik ve dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygı duygularının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerin başında geliyor.

ramazan, kuran, islam, kitap, cami, ibadet

1 • Güne kahvaltı ile başlayın

Kahvaltı öğününü, güne zinde başlamanızı sağlayacak ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına destek olacaktır. Ramazan bayramında kahvaltı öğününe ilişkin geniş bilgi için buradaki yazımı inceleyebilirsiniz.

yoğurt, kahvaltı, atıştırma

2 • Ara öğünlerinizi ihmal etmeyin

Ceviz, badem, kavrulmamış fındık ve Antep fıstığı gibi yağlı tohumlar ile birlikte mevsim meyvelerini tüketerek ara öğün oluşturabilirsiniz. Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa sade dondurma veya sütlü tatlılar da ara öğününüz için seçenek olabilir.

ceviz, taze ceviz, yeşil

3 • Porsiyon kontrolünü sağlayın

  • Yemek hazırlarken veya pişirirken atıştırma yapmayın.
  • Hem ana hem de ara öğünlerinizi kendi tabağınızı oluşturarak yapın. Böylece besinleri hangi miktarda tükettiğinizi net biçimde görmüş olacaksınız.
  • Daha küçük tabaklar kullanmaya özen gösterin.

Ramazan bayramında da küçük miktarlarda ve sık beslenmeye devam ederek dört ila altı öğün yapmanız hem sindirim sisteminizi yormayacak hem de ağırlık kontrolünüzü destekleyecektir.

doğal mineralli maden suyu, mineral sodası, zengin mineral içeren su

4 • Sıvı alımını ihmal etmeyin

Diyetisyeninizden yardım alarak günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarını hesaplayın. Sıvı gereksiniminizi ılık su ve maden suyu gibi kaliteli kaynaklardan sağlayın.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ramazanda beslenme hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

1.527 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir