Altın kök bitkisi olarak da bilinen Rhodiola rosea, Sibirya’nın yüksek bölgelerinde yetişiyor.

Rhodiola, rhodiola rosea, altınkök, altın kök, sarı gül

1 • Rhodiola rosea strese karşı kullanılabilir mi?

Rhodiola rosea‘nın konsantrasyonu yükseltmek, stresi azaltmak ve hafızayı güçlendirmek amacıyla kullanılabileceği ifade ediliyor.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak

2 • Rhodiola rosea, halsizliği ve yorgunluğu azaltabilir mi?

Güçlü ve doğal bir adaptojen olduğu belirtilen Rhodiola rosea, vücuda direnç kazandırarak yorgunluğu azaltabiliyor. Bu amaçla ana öğünlerden 15-30 dakika önce, 5-10 damla¹ Rhodiola rosea kullanılıyor. Klinikte ise 200-600 mg/gün¹ kullanılıyor.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak, pankek, hamur, bal, yağ, mevye, böğürtlen, berry,, mutsuz, kadın, üzgün, siyah beyaz, bekle, obezite, yeme davranışı

3 • Rhodiola rosea, egzersiz kapasitesini yükseltiyor mi?

Rhodiola rosea‘nın egzersiz kapasitesini artırdığı ifade ediliyor. Özellikle tırmanma sporunda yararlı etkilerinin bulunabileceği belirtiliyor.

tırmanma, dağcılık, tırmanış, climbing

4 • Rhodiola rosea, depresyona karşı kullanılabilir mi?

Dopamin ve serotonin düzeylerini artırması nedeniyle Rhodiola rosea‘nın depresyona karşı kullanılabileceği ifade ediliyor.

gıda takviyesi, besin desteği, suplement, supleman, sporcu gıdası, f vitamini, d vitamini, a vitamini, damla, ampul, yağ

5 • Hipotiroidi hastaları Rhodiola rosea kullanılabilir mi?

Hipotiroidi ile yaşayan bireylerde görülen halsizliğin ve yorgunluğun hafifletilerek² yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde Rhodiola rosea‘nın yararlı olabileceği bildiriliyor.

Rhodiola, rhodiola rosea, altınkök, altın kök, sarı gül

Uyku kalitenizi düşürebileceğinden Rhodiola rosea‘yı akşam saatlerinde kullanmanızı önermiyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

¹Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller. Üçüncü baskı, s. 93-94, Hayy Kitap - ²Yeşilada, E. (nd). Tiroid hormonu yetmezliğinde etkili bitkisel seçenekleri var mı, erdemyesilada.com
1.017 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

2 yorum

Merve · 11 Haziran 2020 10:14 tarihinde

Daha önce altin çileği duymuştum ama aktık kim şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir