Safra kesesi taşı çoğunlukla sağ üst kadran ağrısı, sırta vuran ağrı, bulantı ve kusma gibi şikayetlerle kendini gösteriyor. 20-60 yaş arası kadınlarda daha sık görülen safta kesesi taşı için obezitenin önemsenmesi gereken bir risk faktörü olduğu biliniyor.

safra kesei, karaciğer, ana safra kanalı

Herhangi bir yakınma oluşturmayan safra kesesi taşı tedavi gerektirmiyor. Safra kesesi taşlarının tedavisi açık ya da kapalı ameliyat şeklinde yapılıyor. Bazı durumlarda safra kesesi taşları safra yoluna düşebiliyor. Böyle durumlarda safra yoluna düşen taş gastroenteroloji uzmanınca ERCP ismi verilen işlemle çıkarılıyor.

safra kesesi, karaciğer sağ lobu

ERCP işlemi yapılmadığında ise pankreatit adı verilen pankreas iltihabı, safra yolunda enfeksiyon ya da karaciğerde apse gelişebiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.240 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir