Tükçe’de “doğru yemek” anlamına gelen ortoreksiya; bireyin obsesif şekilde saf, temiz, kaliteli, katkı maddesi içermeyen ve organik besinleri tercih etmesiyle ortaya çıkan bir bozukluktur.

kahvaltı, meyveler, besinler, ağaç, avokado, yeşillik, ortoreksiyaOrtoreksiya nervozası olan bireyler “doğru” olduğuna inandıkları beslenme şeklini gerçekleştirmek için çok yoğun zihinsel ve davranışsal çaba harcadıkları gibi programlarına uygun beslenemedikleri zaman aşırı suçluluk ve pişmanlık hissederler.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak, ortoreksiyaZamanlarının çoğunu beslenmelerini planlayarak geçirdikleri için ortoreksiyalılar, sosyal hayattan git gide uzaklaşırlar. Özellikle yeme zamanını ve şeklini etkileyecekse, davetlere ve tatillere gitmeyi reddederler.

depresyon, erkek, siyah beyaz, yalnızlık, ortoreksiyaDiğer bireylerin beslenme davranışlarını sert şekilde yargılayan ve eleştiren ortoreksik bireyler; besinlerin üretim, hazırlanma, ambalajlanma ve pişirilme yöntemlerine yönelik obsesif düşüncelere sahiptir:

Besinlerde kimyasal gübre veya ilaç kullanıldı mı?
Sütünü tüketeceğim hayvan hormonlu mu?
Hangi besinleri birlikte tüketirsem vücuduna daha az zarar verir?
Besine temas eden ambalaj kanserojen madde içeriyor mu?

etiket okuma, adam, erkek, gıda okuma, market alışverişi, ürün inceleme, ortoreksiyaHenüz bir hastalık kategorisinde değerlendirilmese de ortoreksiya nevroza ile yaşayanların oranı son zamanlarda artış göstermektedir. Diğer yeme bozuklukları gibi bütüncül şekilde ele alınması gereken ortoreksiya nervozanın tedavisi için hekime başvurduktan sonra diyetisyen ve psikolog desteği almanızı öneririm.

893 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir