Büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşayabilme ve yaşam kalitesinin iyileşmesi için vücudun gereksinim duyduğu enerjinin ve besin ögelerinin her birinin yeterli miktarlarda vücuda alınarak kullanılması sağlıklı beslenme ya da yeterli ve dengeli beslenme olarak tanımlanıyor.

kadın, beslenme eğitimi, diyet ofisi, mutfak, yemek hazırlama, diyet eğitimi, avokado, domates

Sağlıklı beslenme bireyin gereksinimleri doğrultusunda değişkenlik gösteriyor. Gelin herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve yetişkin bir birey için sağlıklı beslenmenin ana hatlarına göz atalım:

 1. Mucize besin, ilaç, kür veya diyet yok!
 2. Her gün mutlaka meyve tüketin. Fruktoz içeren besinlerden meyvelerin değil paketli ticari ürünlerin zararlı olduğunu unutmayın. Meyveleri etkili şekilde yıkamayı ihmal etmeyin.
 3. Her öğününüzde sebzelere yer açın. Bu söğüş bir sebze olabileceği gibi rengârenk bir salata ya da sebze yemeği de olabilir. Sebzelerin organik olup olmadığını çok da önemsemeyin.
 4. Haftada 1-2 kez balık yiyin. Kılıç ve ton balıklarında aşırıya kaçmayın.
 5. Kırmızı eti nadiren, tavuk ve hindi etini daha sık tüketin. Kanatlı etlerini derisiz olarak yemeye özen gösterin.
 6. Beyaz ekmeği arada sırada yemeniz sizi öldürmez! Tam tahıllı besinleri baş tacınız yapın.
 7. Yumurtadan korkmayın. Haftanın 5 günü yumurta tüketmeniz kolesterolünüzü muhtemelen yükseltmeyecektir.
 8. Margarin gibi hidrojen ile doyurulmuş yapay yağdan uzak durun. En iyi alternatifi natürel sızma zeytinyağı ve tereyağı
 9. Çoğu besin yeterli miktarda tuzu zaten yapısında barındırıyor. İlave tuz ekleme alışkanlığını unutun.
 10. Ceviz, badem, fındık veya Antep fıstığı gibi yağlı tohumlardan her gün birini kullanın. Asla aşırıya kaçmayın.
 11. Süt ürünlerinden size dokunmayan hangisiyse onu her gün tüketin. Süt ürünlerinin en iyi kaynağı ev yağımı kefir iken yoğurt, ayran ya da süt de tüketebilirsiniz.
 12. Kalori içersin ya da light olsun kola, gazoz, Schweppes gibi yapay gıdalardan uzak durun. Bunlar yerine su, sade maden suyu, sebze suları ve smoothie içecekleri kullanın.
 13. Yeşil çay, beyaz çay ve matcha şahane içeceklerdir.
 14. Aşırıya kaçmadan kahve için.
 15. Her gün bir adet alkollü içecek kullanabilirsiniz.
 16. Kızartma, kavurma ve tütsüleme yöntemlerini minimuma indirin.

Sağlıklı beslenmenin parmak izi gibi bireye özgü olduğunu ve yukarıda konuştuğumuz her bir maddenin birey özelinde değişebileceğini unutmayın.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya özgü geniş bilgi ve beslenme danışmanlığı için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

2.221 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir