eighteen plus age limit sign, 18+ yaş, erişkin içerik, on sekiz yaş ve üzeri içerik, alkolle ilgili yazı, içki, bira, şarap, likör, cin, rakı, viski, votka, tekila

Alkol ürünleri hakkında bilgiler içeren bu yazı sadece 18 yaşından büyük kişiler için hazırlanmıştır. Okuyucuları bilgilendirmek amacıyla, herhangi bir kâr ve reklam amacı gütmeyen bu içerik 4250 sayılı ispirto ve ispirtolu içkiler inhisarı kanununun altıncı maddesine uymayı kabul ve taahhüt etmektedir.

Şarabın fiyatını birçok etmen belirliyor. Şarap yapımında kullanılan üzümün çeşidi, yetiştiği bölge, fıçıda olgunlaştırma süresi, hasat yılı, üretim yöntemleri ve marka değeri bu etmenler arasında yer alıyor.

alkol, içki, alkollü içecek, şarap

Şarabın şişesine bakarak onun pahalı olup olmadığını kesin bir şekilde anlamak mümkün olmasa da bazı emareler bu konuda bize bilgiler veriyor.

alkol, içki, alkollü içecek, kırmızı şarap, çikolata (2)

İçindeki şarabın kalitesiyle doğrudan doğruya ilişkili olmayan şişenin büyük, kalın, ağır olması tüketicilere şarabın genellikle daha pahalı olduğu bilgisini veriyor.

alkol, alkolizm, alkolik, sosyal alkol içiciliği, beyaz şarap

Şarabın ucuz mu yoksa pahalı mı olduğu hakkında bilgi veren bir diğer şişe tasarım elemanı tabanı… Şişenin dibinde boşluk varsa tabanında içe doğru büyük bir göçük bulunuyorsa bu, şarabın pahalı olduğunu gösteriyor. Eğer şarap şişesinin tabanı düzse ucuz bir şarap ile karşılaşmış olma ihtimaliniz epey yüksek görünüyor.

ekmek, zeytinyağı, tuz, şarap, tahta, yemek, menü

Öte yandan çevir-aç kapak yerine mantar tıpalı şarapların genellikle daha pahalı olduğu biliniyor. Çevir-aç kapaklı şarapların tüketime hazır oldukları, yıllandırmaya genellikle uygun olmadıkları belirtiliyor. Mantar tıpanın kısa değil uzun olması şarabın pahalı olma olasılığını artırıyor.

alkol, kadeh

Son olarak mantarın malzemesi bize şarabın kalitesine yönelik bilgi veriyor. Silikon, plastik ya da aglomere mantar taşıyan şarapların genellikle ucuz, doğal ve uzun boylu mantar taşıyan şarapların ise pahalı oldukları biliniyor. Aglomere, yığıntı ve karışık dolgu malzemelerinin tıpkı talaş gibi sıkıştırılmasıyla elde ediliyor.

adam, alkol, alkol iç, içki, şarap, tad, tadım, sarhoş, sürücü, ehliyet

Şarabın kalitesini değerlendirmek için genellikle tadım yapmak, koklamak, rengine bakmak gibi daha derinlemesine incelemeler gerekiyor. Aynı fiyat aralığındaki şarapların bile farklı karakteristiklere sahip oldukları biliniyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Bu nedenle şarabın kalitesini ve fiyatını belirlemek için şişesine bakmak her zaman işe yaramıyor. Şarap seçimi konusunda daha fazla bilgi edinmek için tadım notları okumak, uzmanların önerilerini takip etmek ve çok sayıda deneme yapmak gerekiyor. Kendi damak zevkinize uygun şarapları bulmanız dileğiyle, sağlıkla kalın.

568 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir