Ego savunma mekanizmalarının ne olduğundan daha önce bahsetmiştim. Şimdi ise bu mekanizmalardan biri olan bastırmayı anlatacağım.

Bastırma; bize rahatsızlık veren düşünce, duygu, anı ve arzularımızı bilinçdışına itmemiz ve orada tutmamızdır. Böylece egomuza tehdit oluşturan ve sıkıntı veren deneyimleri bilincimizden uzak tutarak onlara maruz kalmayız.

ev-bos-ev-eski-antika-hatira-bastirma-savunma-mekanizmasi

Bastırma, sürekli devam eden ve zihnimizi yoran bir savunma mekanizması olduğundan bilinçdışına ittiğimiz deneyimler, bilincimizin zayıf olduğu durumlarda doğrudan veya sembolik şekilde açığa çıkabilir: Alkollüyken, anestezi etkisinde, rüyalarla, dil sürçmeleri ile…

fotoğraf, eski foroğraf, anı, tarih, hatıra, bastırma, psikoloji

Bastırma;
Kötü bir çocukluk dönemi geçiren birinin ebeveynleri hakkında hiçbir şekilde konuşmaması ve bazı çocukluk anılarını hatırlamaması

Bastırmanın sekteye uğraması;
Bu kişinin rüyasında ebeveynlerini görerek onları sayıklaması

yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, tükenmişlik, uykusuzluk

Bastırmayı aşırı şekilde kullanmamız; unutkanlık, yorgunluk ve dalgınlık yaratabileceği gibi yüzleşmemiz gereken sorunlardan uzaklaşmamıza, hatta bazı psikolojik sorunlar yaşamamıza neden olabilir.

825 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

[…] savunma mekanizmasını genellikle bastırma ve inkâr mümkün olmadığında […]

[…] savunma mekanizmasını genellikle bastırma ve inkâr mümkün olmadığında […]

2
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x