Yansıtma kendi duygu, düşünce ve arzularımızı karşımızdaki kişiye yüklememizdir. Başarısız olan bir öğrencinin, düşük ders notlarının sebebini öğretmeninde araması yansıtma örneğidir.

öğretmen, öğrenci, sınıf, ders

Bu savunma mekanizmasını genellikle bastırma ve inkâr mümkün olmadığında kullanırız.

Bastıramayacağı veya inkâr edemeyeceği kadar yoğun değersizlik hissi yaşayan bir kişi, “Herkes beni küçümsüyor! Bana hep yukarıdan bakıyorlar.” düşüncesiyle yansıtma yapabilir. Böylece onu rahatsız eden değersizlik duygusuyla yüzleşmez.

ayna, beden algısı, zayıflık, kadın, anoreksiya, anoreksiya nervoza, güzellik, aynaya bakmak

Yansıtma, davranışlarımıza da yansıyabilir. Tartıştığı kişiye öfke duyan biri, “Ben sana sinirlenmedim ancak sen çok kızgınsın. Bu nedenle seninle hiçbir şey tartışamıyoruz.” diyerek karşısındakini öfkeli olmak ve tartışmayı sabote etmekle suçlayabilir.

kadın,erkek, kıskanç, kıskanma, ilişki, çift, öfke

Yansıtmayı uzun süre kullanan kişiler eksik ve yanlış yönlerini fark edemeyebilir; hatta paranoid eğilimler sergilemeye başlayabilirler. Bu savunma mekanizmasının sizi ve ilişkilerinizi etkilediğini düşünüyorsanız psikolog desteği alabilirsiniz.

953 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »