KOVİD-19 ile yaşamımıza iyice giren tıbbi bir kavram olan semptom (belirti), vücut işlevlerinin ya da hislerin normalden farklılaşmasını ifade ediyor.

koronovirüs, ncov, covid, kovid, virüs, hücre

Sübjektif bir kavram olan semptom, doğrudan ölçülemiyor ancak hasta tarafından gözlenebiliyor.

panik-kaygi-korku-atak-panik-atak-kadin-goz-yesil

Semptom, başkaları tarafından objektif olarak gözlemlenebilen bulgu ile sıklıkla karıştırılıyor. Semptom ve bulgu, tanı aralığını daraltmada sağlık profesyonellerine yardımcı oluyor.

Koltuk değneği, diz, ayak bileği, diz ağrısı, ayak bileği ağrısı, acı, bağırma, deri koltuk, siyah, oturmak, alçı

Hastanın sağlık kuruluşuna başvurmasına neden olan şüpheler belirti takdimi, şikayetlerin sunulması ya da baş şikayet olarak ifade ediliyor. Tanı konulmasını sağlayan semptoma ise kardinal semptom ismi veriliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

736 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x