Lezzeti ve aroması bakımından kahve sert (hafif) ve yumuşak içim (kolay içim) olarak ikiye ayrılıyor. Eğer siz de benim gibi kahve dediğin sert olur diyorsanız kahvenizi daha güçlü ve sert hâle getirmenizi sağlayacak tüyolara geçelim.

espresso kahve

1 · Telve miktarını artırın

Daha sert kahve hazırlamanın en basit yolu, servis başına eklediğiniz kahve miktarını artırmaktan geçiyor. Bu yöntem aynı zamanda kafein miktarı yüksek bir kahve elde etmenizi sağlayacaktır.

espresso kahve

2 · Su miktarını azaltın

Servis başına eklediğiniz su miktarını azaltarak kahvenizin sertliğini artırabilirsiniz. Espresso, ristretto ve lungo bu duruma güzel örnek teşkil ediyor.

instant kahve, hazır kahve, granül kahve

3 · Koyu kavrulmuş kahve çekirdeği kullanın

Az kavrulmuş kahve çekirdeklerine oranla koyu kavrulmuş kahvelerin daha yoğun aromaya ve lezzete sahip olduğu biliniyor. Kahve çekirdeklerinin kavrulma derecesi yükseldikçe içlerinde bulunan uçucu yağlar ortaya çıkıyor. Bu durum kahve aromasının zenginleşerek kahvenizin arzu edebileceğiniz sertlik düzeyine ulaşmanızı sağlıyor. Ben bu bağlamda robusta kahve çekirdeğini kullanmanızı öneriyorum.

diyetisyen not defteri çalışma, mokapod, kalem, iphone, ofis, çalışma

4 · Demleme yönteminizi değiştirin

French press ile kıyaslandığında espresso makinesi ve moka pot kullanarak demlenen kahvelerin aromasının daha güçlü olduğu biliniyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Daha güçlü bir aroma için acele etmeyin! Kahvenizi moka potunuza koyarak kısık ateşte yavaş yavaş demlenmesini sağlayın. Şimdi kahveye ilişkin hangi içeriğimi okumak istersiniz?

İçeriklerimizi takip etmeye, sorularınız varsa aşağıdaki yorum alanına yazmaya devam edin. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

1.464 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir