Sığla günümüzde Anadolu, Amerika ve Çin’de doğal olarak yayılım gösteren Liquidambar cinsine ait türlerin ortak ismini temsil ediyor.

sığla, günlük bitkisi, sığla ağacı

1 • Sığla ağacının içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Sığla yağının bileşiminde bitkiye has kokuyu veren sinnamik asit, uçucu yağlar ve reçine bulunuyor.

sığla, günlük bitkisi, sığla ağacı

2 • Sığla ağacının hangi kısımları kullanılıyor?

Sığla ağacının küçük çiçekleri, 2-6 cm çapında ve çok sayıda kapsülden oluşan meyveleri ve içinden balsam (bitkilerden elde edilen, parfüm ve ilaç yapımında kullanılan reçine) çıkan gövdesi bulunuyor.

sığla, günlük bitkisi, sığla ağacı

3 • Sığla ağacının tıbbi etkileri neler?

Sığla antiseptik ve yara iyileştirici özellik gösteriyor. Ayrıca sığla kokulu yağların koku moleküllerini emerek bir arada tutulmasını, bu koku bileşenlerinin buharlaşma oranlarının düzenlenmesini ve bunun sonucu olarak daha uzun sürede buharlaşmalarını sağlayarak parfümeride fiksative (sabitleyici olarak) kullanılıyor. Bilinenin aksine sığla ağacı parfümeride alerjik belirtilere neden olmuyor.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

4 • Sığla ağırlık kaybını destekliyor mu?

Sığla ağacının yaprakları hem çay hem de meze olarak tüketiliyorsa da ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sığla ağacını etiketli ve ambalajlı olarak güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Sığla hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.124 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir