Hem probiyotikleri hem de prebiyotikleri bir arada bulunduran besinler simbiyotik olarak tanımlanıyor.

kefir, süt, ayran, mayalama, fermente

Besinlerden ya da takviyelerden probiyotikler ve prebiyotikler ayrı ayrı değil de sinbiyotik olarak alındığında probiyotik bakterilerin yaşam sürelerinin uzadığı ve kolonda daha iyi yerleştiğine dair çalışmalar bulunuyor.

salamura, turşu, konserve

Simbiyotik besinler nelerdir?

Yukarıdaki besinlerin endüstriyel üretimleri yerine evde hazırlanmış formları simbiyotik besinlere örnek olarak verilebiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Simbiyotik besinleri günlük diyetinizin bir parçası haline getirmenizi öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

467 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x