Sindirim sistemi tüketilen besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesini, büyük moleküllerin sindirim salgıları aracılığıyla parçalanmasını, besin ögelerinin, suyun ve elektrolitlerin emilmesini ve kan dolaşımına katılmasını sağlıyor.

bebek, ağız, diş, mavi, sarışın, çocuk-2

Sindirim besinlerin ağız yoluyla alınması ile başlıyor.

Çiğneme yoluyla küçük parçalara ayrılan besinler tükürükle karışarak özafagus vasıtasıyla mideye geçiyor.

sindirim sistemi, bağırsaklar, human, anatimi, mide

Mide yutulan besinleri salgılarıyla yarı sulu hale getirerek ince bağırsağa iletiyor. Bununla birlikte mide proteinlerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasını sağlıyor.

sindirim sistemi, bağırsak, sindirim yolu, kabızlık, probiyotik

İnce bağırsağa geçen besinler, safra kesesi ve pankreas salgıları sayesinde sindirilerek emiliyor.

sindirim, probiyotik, postbiyotik, prebiyotik, simbiyotik, kabızlık, mide, bağırsak

Son olarak kalın bağırsak suyun ve elektrolitlerin emilmesini ve feçes ismi verilen dışkının anüsten atılana değin depo edilmesini sağlıyor.

1.685 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir