Sindirim sistemi kanamaları ikiye ayrılıyor. Kanama onikiparmak bağırsağı ve yukarısında ise üst sindirim sistemi kanaması, daha aşağıda yer alan bağırsak bölümlerinde ise alt sindirim sistemi kanaması ismi veriliyor.

sindirim sisteni, bağırsaklar, karaciğer, ince bağırsak, kalın bağırsak, boşaltım sistemi

Üst sindirim sistemi kanamasının en sık nedeni mide veya onikiparmak bağırsağı ülser kanaması iken, alt sindirim sistemi kanaması nedenleri yaşa bağlı olarak değişen hemoroit, divertikül ve damar malformasyonuna ait kanamalar olarak görünüyor.

tuvalet kağıdı, wc, kabızlık, sindirim sistemi, boşaltım, karın ağrısı, ishal, gaz, peklik, doluluk, kaka, bok

İyi ve kötü huylu kanserler de kanama nedeni olabiliyor. Sindirim sistemi kanamaları gastroenterolog tarafından endoskopik ya da kolonoskopik yöntemlerle büyük oranda tedavi edilebiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.407 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir