Sindirim sistemini terk eden kan karaciğere uğradıktan sonra kalbe geri dönüyor. Karaciğerde hasara neden olabilen herhangi bir etkene bağlı olarak karaciğer yapısında ve fonksiyonunda bozulma siroz olarak adlandırılıyor.

karaciğer

Sirozun ülkemizdeki en sık nedenini hepatit B isimli virüsün neden olduğu enfeksiyonu oluşturuyor. Bunun dışında diğer önemli nedenler:

  • İlaç kullanımına bağlı karaciğer hasarı,
  • alkolik olmayan yağlı karaciğer,
  • hepatit C enfeksiyonu
  • alkol tüketimi

Obezite ve diyabet, risk faktörleri bulunan vakalarda süreci hızlandırıyor.

kadın, spor, obezite, karın

Erken teşhis beyin ve böbrek fonksiyonlarında bozulma, karında su toplanarak enfeksiyon oluşması (ascit) gibi ölümcül sorunları önlüyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

858 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir