KOVİD-19, bağışıklığın önemini bir kez daha hatırlattı. Zira bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler, bu virüsün neden olduğu tabloyu daha hafif atlatıyor.

maske, mask, coronavirüs, koronavirüs, covid19, hijyen, tek kullanımlık maskeler

Hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan proteinlere sitokin adı veriliyor. Sitokinler, hücrelerdeki reseptörlere bağlanarak hücrelerin çoğalmasını uyarıyor.

yoğun bakım, yoğunbakım, ICU, hasta, hastane, kalp, kan, mavi

Bağışıklık hücreleri, bazı durumlarda hedef mikroorganizma ile beraber sağlıklı hücreleri de öldürebiliyor. Böyle durumlara sitokin fırtınası adı veriliyor.

İlaç, hap, zayıflama hapları, kapsül, akılcı ilaç kullanımı

Yüksek ateş, artan nefes darlığı ve solunum yetmezliği ile karakterize sitokin fırtınası, sitokin reseptörlerini bloke eden ilaçlarla tedavi ediliyor.

yemek, menü, diyet, jambon, pastırma, salata, domates, yeşillik

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, KOVİD-19’un neden olduğu sitokin fırtınasını hafifletmek adına son derece önemlidir.

  • Uykunuzu düzenleyin, yeterli miktarda uyumaya çalışın.
  • Fiziksel açıdan aktif kalmaya özen gösterin.
  • Stres yönetimi konusunu önemseyin. Bu konuda psikoloğunuzdan destek alın.
  • Yeterli ve dengeli beslenin.

Hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşerek besin takviyesi kullanın. Her gün 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmeye gayret edin. Bu besinlerde bulunan vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Sağlıkla kalın.

584 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir