KOVİD-19, bağışıklığın önemini bir kez daha hatırlattı. Zira bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler bu virüsün neden olduğu tabloyu daha hafif atlatıyor.

maske, mask, coronavirüs, koronavirüs, covid19, hijyen, tek kullanımlık maskeler

Hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan proteinlere sitokin adı veriliyor. Sitokinler hücrelerdeki reseptörlere bağlanarak bu hücrelerin çoğalmasını uyarıyor.

yoğun bakım, yoğunbakım, ICU, hasta, hastane, kalp, kan, mavi

Bağışıklık hücreleri bazı durumlarda hedef mikroorganizma ile beraber sağlıklı hücreleri de öldürebiliyor. Böyle durumlara sitokin fırtınası ismi veriliyor.

İlaç, hap, zayıflama hapları, kapsül, akılcı ilaç kullanımı

Yüksek ateş, artan nefes darlığı ve solunum yetmezliği ile karakterize sitokin fırtınası, sitokin reseptörlerini bloke eden ilaçlarla tedavi ediliyor.

yemek, menü, diyet, jambon, pastırma, salata, domates, yeşillik

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, KOVİD-19’un neden olduğu sitokin fırtınasını hafifletmek adına son derece önemlidir.

  • Uykunuzu düzenleyin, yeterli miktarda uyumaya çalışın.
  • Fiziksel açıdan aktif kalmaya özen gösterin.
  • Stres yönetimi konusunu önemseyin. Bu konuda psikoloğunuzdan destek alın.
  • Yeterli ve dengeli beslenin.

Hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşerek besin takviyesi kullanın. Her gün 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmeye gayret edin. Bu besinlerde bulunan vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Sağlıkla kalın.

1.720 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Vitamin takviyeleri uykunun, sağlıklı beslenmenin, sporun yerini tutmuyor – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 1 Şubat 2022 08:57 tarihinde

[…] o çok korktuğumuz ve artık hepimizin çok iyi öğrendiği akciğerleri tahrip eden sitokin fırtınasını artırdığına dair yayınlar var. Öncelikle kanser hastalarından başlarsak, kanser tedavisi […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir