Maden suyu, soda, kola, gazoz, enerji içeceği, meyve suyu ve aromalı içecekler meşrubat olarak biliniyor. Alkol içermeyen bu içecekler genellikle soğuk tüketiliyor.

redbull, enerji içecek, bilgisayar, meşrubat

Susamayla beraber tüketilen içecekler vücudun kaybettiği suyun geri kazanılmasını ve susuzluk hissinin giderilmesini sağlıyor. Böylece beyin, fiziksel duyular aracılığıyla vücuda suyun geri kazandırıldığına dair sinyal gönderiyor.

bisiklet, kadın, sporcu, su içme, dinlenme, mola

Tüketilen içeceğin sıcaklığı ağız ve boğaz sıcaklığından farklı olduğunda (36,5ºC’den çok yüksek ya da düşük olduğunda) duyuların daha fazla çalışması nedeniyle beynin ilettiği sinyal daha güçlü oluyor. Bu durum içecekten alınan hazzın artmasını sağlıyor.

Soğuk içiniz, kola, ambalaj, coca cola

Bu bilimsel gerçekten yararlanan meşrubat üreticileri müşterilerinin daha fazla haz alması, satışların artması ve tüketici bağlılığının perçinlenmesi için ürettikleri içeceklerin üzerine soğuk içiniz ibaresini ekliyor. Böylelikle hem üretici hem de müşteri memnuniyeti artıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Meşrubat tüketimini olabildiğince azaltmanızı, diyetisyeninize danışarak bu içecekler yerine su, sade maden suyu, ayran veya kefir tüketmenizi öneriyorum. Sağlıkla kalın.

1.175 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir