Kısa sürede ve hızlı biçimde ağırlık kaybı sağlayan ancak sağlık açısından pek çok zararlı etkileri bulunan beslenme programlarına şok diyet diyoruz.

besin fotoğrafçılığı, sağlıklı beslenme, online diyet

Şok diyetler 3-7 gün uygulanarak 30-45 gün ara veriliyor.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

Şok diyet uygulanırken enerji açığı oluşturması nedeniyle fiziksel aktivite düzeyi artırılıyor.

kadın sporcu, fitness, mat, mekik, karın, turuncu, abs

Şok diyetler yorgunluğa neden olabiliyor, odaklanmayı güçleştirebiliyor, metabolizma hızını azaltabiliyor, karaciğer yağlanmasına yol açabiliyor, bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor veya kalp krizine neden olabiliyor.

baskül, kantar, tartı, boy ölçer, kilo verme, zayıflama

Kas kaybına yol açan şok diyetler vücuttan su atımına neden olduğundan geçici bir ağırlık kaybı oluşturuyor. Şok diyet bırakıldığında ise hızlı şekilde ağırlık artışı gerçekleşiyor.

yemek, gıda, fotoğraf, telefon, kamera, yemek fotoğrafçılığı, online diyet

Aldığınız kiloları bir an önce -hızlıca- vermek istediğinizi biliyorum. Yıllar içinde oluşan hatalı beslenme alışkanlıklarını bir çırpıda değiştirmek, hele ki 3-7 günlük şok diyetlere bel bağlamak doğru değildir. Beslenmenizi, diğer faktörlerle birlikte ele alarak yaşam biçiminizi değiştirmeye odaklanın. Beslenme ve diyete ilişkin tüm içeriklerimi buradan inceleyin.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Metabolik düzeni değiştirmesi nedeniyle şok diyetler rastgele uygulanmamalı… Ağırlık kaybetmek için mutlaka hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşmenizi öneriyorum. Sağlıklı günler.

2.433 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir