Soğuk sularda yaşaması nedeniyle yağlı bir balık olan somon, ülkemiz sularında yetişmediği için çoğunlukla Norveç’ten ithal ediliyor.

Norveç, norway, norveç somonu, norveç bayrağı, huzur, akşam, yürüyüş, gün batımı, sunset

Kılçıksız ve lezzetli olması yönüyle sevilen somonun proteinpotasyumselenyum, D ve B12 vitaminleri açısından zengin bir besin olduğu biliniyor.

somon balığı, balık, deniz ürünleri, siyah

Soğuk sularda yaşayan somon balıklarında omega 3 daha yüksek miktarda bulunuyor. Somon balığının kalp-damar hastalıklarına, hipertansiyona, kanser türlerine ve depresyona karşı yararlı etkileri bulunuyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Haftanın bir günü somon balığı tüketmenizi ve konserve balıkları haftanın bir gününden daha sık kullanmamanızı öneriyorum. Sağlıkla kalın.

1.952 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.