Sebze peyniri veya tofu olarak da bilinen soya peyniri, püre haline getirilen soya fasulyesinden elde ediliyor.

tofu, soya peyniri, vegan beslenme

Geleneksel peynirle kıyaslandığında soya peyniri yüksek miktarda bitkisel kaynaklı protein, düşük miktarda sodyum, kalsiyum ve yağ içeriyorken yapısında hiç kolesterol1 bulundurmuyor.

havuç, yeşillik, kahve, sağlıklı öğün, yemek, menü, ana öğün, maydonoz, mantar, tahta, tofu, sunum

Geleneksel peynir gibi erimesini sağlamak amacıyla soya peynirine süt proteini olan kazein eklenebiliyor. Kazein eklenmiş soya peynirinin vegan bir besin olmayacağı açıktır.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Soya peyniri işlenmiş ticari bir ürün (gıda) olduğu için tüketim sıklığını düzenleyerek kullanın. Besin etiketlerini okumayı ihmal etmeyin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1recipetips.com/glossary-term/t--36015/soy-cheese.asp
2healthline.com/nutrition/vegan-cheese
1.029 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.