%62 oranında çoklu doymamış yağ asidi, %22 oranında tekli doymamış yağ asidi ve %16 oranında doymuş yağ asidi içeren soya yağı soya fasulyesi tohumlarının ekstrakte edilmesiyle (özel yöntemler kullanılarak bitki özlerinin çıkarılmasıyla) üretiliyor.

Soya yağının yağ asidi örüntüsü

Çinko, kalsiyum, demir, B ve E vitaminleri içeren soya yağı yapısında linoleik asit ve ALA gibi elzem yağ asitlerini barındırıyor.

e vitamini, mutfak, ocak, yağ, sıvıyağ

Aşağıdaki bitkisel sıvı yağlara yemeklerinizde yer vermenizi öneriyorum:

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca uzman diyetisyeninizle görüşerek yağ yerine geçen besinleri öğrenmenizi ve bu besinleri dönüşümlü biçimde diyetinizde yer vermenizi öneriyorum. Sağlıkla kalın.

853 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesin'de ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir