Spor ve egzersiz hekimliği olarak da bilinen spor hekimliği, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Spor hekimliği hangi hastalıklarla ilgileniyor, spor hekimliği uzmanı nasıl olunuyor, spor hekimliği eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden spor hekimliği randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

Egzersiz, öne adım, öne hamle, lunge, dambıl, mat, antrenör, şapka, kısa saçlı kız, spor kıyafet

Spor hekimliği hangi hastalıklarla ilgileniyor?

  • Spor nedeniyle ortaya çıkan travma ve yaralanmalar,
  • spor kaynaklı akut ve kronik sağlık sorunları,

Ayrıca spor hekimleri spor öncesinde ilgili branşa uygunluğunun değerlendirilmesi ve müsabakalar öncesinde tıbbi kontrol ve taramaların yapılmasını sağlıyor. Spor hekimliği, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz spor hekimliği uzmanınızla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

spor eğitmeni, fitness çalışanı, spor endüstrisi, kadın kadına spor, spor koçu

Spor hekimliği uzmanı nasıl olunuyor?

Spor hekimliği alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede spor hekimliği alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Spor hekimliği eğitimi kaç yıl sürüyor?

Spor hekimliği uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra spor hekimliği alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir spor hekimliği uzmanı toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden spor hekimliği randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden spor hekimliği randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

  • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak spor hekimliği randevunuzu oluşturacaktır.
  • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden spor hekimliği randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve spor hekimliği hekiminden spor hekimliği randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

871 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir