Enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karşılayan karbonhidratlar, sporcular için temel enerji kaynağını oluşturuyor. Diyet lifi (posa) olarak adlandırılan ve sindirilemeyen karbonhidratlar, kalın bağırsağın düzenli olarak çalışmasını sağlayarak zararlı maddelerin bağırsaklarda uzun süre kalmasını engelliyor.

erkek sporcu, dumbell, kol, biceps, damar

Proteinler ise hücrelerin esas yapısını oluşturan amino asitlerin üretilmesini sağlıyor.

siyah beyaz, spor salonu, koşu bandı, fitness salonu

Spora başlayan bireylerin pek çoğu diyetlerinden karbonhidratı tamamen çıkartarak yalnızca protein içeren besinleri tüketmeye başlıyor. Spor beslenmesinde karbonhidratlar ve proteinler kombine şekilde dengeli bir örüntü oluşturacak biçimde kullanılması gerekiyor.

spor, kadın, egzersiz, fitness, spor salonu, vücut geliştirme, gevşeme, gri, esneme, yoga

Kaslarda enerji olarak kullanılan karbonhidratlar yetersiz miktarda alındığında sporcunun yorgunluğu artıyor atletik performansı düşüyor, yaşam kalitesi kötüleşiyor ve kas gelişimi olumsuz etkileniyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Spor beslenmesi hakkında geniş bilgi için spor diyetisyeninizle ya da uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.070 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Sporcular için proteinler dostken karbonhidrat düşman mı? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 12 Nisan 2020 18:32 tarihinde

[…] Enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karşılayan karbonhidratlar, sporcular için temel enerji kaynağıdır. Diyet lifi (posa) olarak devamı… […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir