Sporcuların özel beslenme gereksinimlerini karşılayan veya performanslarını destekleyen gıdalar, Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği‘ne göre sporcu gıdaları olarak tanımlanıyor.

erkek sporcu, fitness, kas, protein tozu, besin desteği, spor salonu

Sporcu gıdaları ana öğün yerine kullanıldıklarında vücudun gereksinim duyduğu 50’den fazla besin ögesini karşılayamıyorken sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye ek olarak kullanılabiliyor.

besin desteği, supplement, sağlıklı beslenme, yumurta, protein, öğün, tabak, domates

Sporcunun müsabaka sırasında verimini artırmak amacıyla kullanılan, sporcunun beden ve ruh sağlığına zarar verebilen, spor etiğine aykırı olan tüm maddeleri ve uygulamaları ifade eden doping ile sporcu gıdaları karıştırılabiliyor.

doping, ilaç, kapsüli tablet, besin desteği, takviye ürünler

Sporcu gıdaları nelerdir?

Sporcuların sağlık durumları, vücut kompozisyonları, beslenme alışkanlıkları ve uğraştıkları spor dallarına göre günlük olarak almaları gereken besin ögelerinin dağılımı farklılaşıyor.

diyet uzmanı, beslenme

Bu nedenle sporcuların yukarıdaki sporcu gıdalarından birini ya da birkaçını kullanmaları gerekebiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.755 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

[…] Sporcuların özel beslenme gereksinimlerini karşılayan veya performanslarını destekleyen gıdalar, Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği’ne göre sporcu gıdaları olarak tanımlanıyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor. […]

Melike UYSAL

Resimdeki gibi olmak için ne yapmak lazım

3
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x