Sporcuların özel beslenme gereksinimlerini karşılayan veya performanslarını destekleyen gıdalar, Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği‘ne göre sporcu gıdaları olarak tanımlanıyor.

erkek sporcu, fitness, kas, protein tozu, besin desteği, spor salonu

Sporcu gıdaları ana öğün yerine kullanıldıklarında vücudun gereksinim duyduğu 50’den fazla besin ögesini karşılayamazken sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye ek olarak kullanılabiliyor.

besin desteği, supplement, sağlıklı beslenme, yumurta, protein, öğün, tabak, domates

Sporcunun müsabaka sırasında verimini artırmak amacıyla kullanılan, sporcunun beden ve ruh sağlığına zarar verebilen, spor etiğine aykırı olan tüm maddeleri ve uygulamaları ifade eden doping ile sporcu gıdaları karıştırılabiliyor.

doping, ilaç, kapsüli tablet, besin desteği, takviye ürünler

Sporcu gıdaları nelerdir?

Sporcuların sağlık durumları, vücut kompozisyonları, beslenme alışkanlıkları ve uğraştıkları spor dallarına göre günlük olarak almaları gereken besin ögelerinin dağılımı farklılaşır.

diyet uzmanı, beslenme

Bu nedenle yukarıdaki sporcu gıdalarından birini ya da birkaçını kullanmaları gerekebilir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sporcu gıdaları hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

808 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

3 yorum

Melike UYSAL · 12 Ağustos 2020 09:04 tarihinde

Resimdeki gibi olmak için ne yapmak lazım

    Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ · 12 Ağustos 2020 09:09 tarihinde

    Öncelikle besin günlüğü tutarak beslenme farkındalığı edinmenizi öneririm. Uzman bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz. Ayrıca yazılarımızı takip etmeniz ve sorularınızı bize ulaştırmanız yarar sağlayacaktır.

Sporcu gıdaları nelerdir? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 8 Mayıs 2020 19:18 tarihinde

[…] Sporcuların özel beslenme gereksinimlerini karşılayan veya performanslarını destekleyen gıdalar, Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği’ne göre sporcu gıdaları olarak tanımlanıyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir