Sporcuların özel beslenme gereksinimlerini karşılayan veya performanslarını destekleyen gıdalar, Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği‘ne göre sporcu gıdaları olarak tanımlanıyor.

erkek sporcu, fitness, kas, protein tozu, besin desteği, spor salonu

Sporcu gıdaları ana öğün yerine kullanıldıklarında vücudun gereksinim duyduğu 50’den fazla besin ögesinin tamamını karşılayamıyorken sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye ek olarak kullanılabiliyor.

besin desteği, supplement, sağlıklı beslenme, yumurta, protein, öğün, tabak, domates

Sporcunun müsabaka sırasında verimini artırmak amacıyla kullanılan, sporcunun beden ve ruh sağlığına zarar verebilen, spor etiğine aykırı olan tüm maddeleri ve uygulamaları ifade eden doping ile sporcu gıdaları karıştırılabiliyor.

doping, ilaç, kapsüli tablet, besin desteği, takviye ürünler

Sporcu gıdaları nelerdir?

Sporcuların sağlık durumları, vücut kompozisyonları, beslenme alışkanlıkları ve uğraştıkları spor dallarına göre günlük olarak almaları gereken besin ögelerinin dağılımı farklılaşıyor.

diyet uzmanı, beslenme

Bu nedenle özellikle profesyonel olarak egzersiz yapan bireylerin sporcu gıdalarından birini ya da birkaçını kullanmaları gerekebiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

2.689 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

3 yorum

Melike UYSAL · 12 Ağustos 2020 09:04 tarihinde

Resimdeki gibi olmak için ne yapmak lazım

    Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 12 Ağustos 2020 09:09 tarihinde

    Öncelikle besin günlüğü tutarak beslenme farkındalığı edinmenizi öneririm. Uzman bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz. Ayrıca yazılarımızı takip etmeniz ve sorularınızı bize ulaştırmanız yarar sağlayacaktır.

Sporcu gıdaları nelerdir? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 8 Mayıs 2020 19:18 tarihinde

[…] Sporcuların özel beslenme gereksinimlerini karşılayan veya performanslarını destekleyen gıdalar, Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği’ne göre sporcu gıdaları olarak tanımlanıyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor. […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir