Sağlık bilimleri fakültesinin altıncı eğitim-öğretim dönemini tamamlayarak alan çalışmasına başlayan Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerine stajyer diyetisyen (intern diyetisyen) deniyor.

hesaplama diyetisyen, beslenme uzmanı, doktor, sağlık profesyoneli

Stajyer diyetisyenlik, Beslenme ve Diyetetik mesleğine başlamadan önce teorik bilgilerin ışığında pratik beceriler kazanılan süreçtir.

Besin intoleransı, gıda testi, laboratuvar, mikroskop, erkek diyetisyen

Stajyer diyetisyenlik, aile sağlığı merkezlerinde ya da toplum sağlığı merkezlerinde beslenme alan çalışmaları yapılarak başlıyor. Burada hedef, toplumda görülen beslenme sorunlarını anlamak, halk sağlığı ve epidemiyoloji alanlarına yönelik diyetetik çalışmalar yapmak.

Diz, sedye, hastane, hasta, doktor, bacak uzatma, kot ceket, beyaz önlük, hasta değerlendirme

Yedinci ve sekizinci eğitim-öğretim döneminde ise stajyer diyetisyenler hem kamu hem de özel hastanelerin polikliniklerinde ve servislerinde diyetisyen mentörlerinin denetiminde bebek, çocuk ve yetişkin hasta/danışan takibi yapıyor. Ayrıca hastane, üniversite, okul ve belediye mutfaklarında toplu beslenme sistemleri alanında stajlarını yapıyorlar.

diyetisyen, diyet yazan doktor, beslenme uzmanı, diyetetik uzmanı, beslenme uzmanı

Haftanın 3,5 günü saha çalışmalarını sürdüren stajyer diyetisyenler bir yandan da temel, seçmeli ve uzmanlık alan derslerini alıyor ve lisans tezlerini yazıyorlar.

kitap, yazı, literatür, araştırma, okuma

Stajyer diyetisyenler, hazırlık sınıfı haricindeki sekiz eğitim-öğretim dönemini tamamladıktan sonra fakültelerinin açtığı yeterlilik sınavını başarıyla geçerek Beslenme ve Diyetetik lisans diploması alıyor ve diyetisyen unvanı ile mezun oluyorlar. Stajyer diyetisyen ilanını buradan görüntüleyebilirsiniz.

2.306 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »