Şeker otu olarak bilinen ve şekerden 250 kat1 daha tatlı olan stevia (Stevia rebaudiana); ilaç, çay, tatlandırıcı, besin takviyesi olarak kullanılan tıbbi ve aromatik bitkidir.

Stevia rebaudiana, şeker otu, bitkisi

1 • Stevia bitkisinin içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Stevia; steviozit ve rebaudiozit A glikozitleri içeriyor.

bitki çayı, siyah çay, yellow label tea

2 • Stevia bitkisinin hangi kısımları kullanılıyor?

Stevia bitkisinin yaprakları kullanılıyor.

toz stevia

3 • Stevia bitkisinin tıbbi etkileri neler?

vücut analizi, tartı, inbody, jawon, baskül, tartılma

4 • Stevia, ağırlık kaybını destekliyor mu?

Şeker yerine stevia bitkisinin diyete eklenmesinin alınan kalori miktarını azaltacağı açıktır. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

şeker, şekerleme, sugar, sweet, toz şeker, rafine şeker

5 • Stevia nasıl kullanılıyor?

Stevia bitkisinden çay hazırlayarak günde 2-3 kupa içebilirsiniz. Stevia bitkisinin üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 10-15 dakika demlemenizi öneriyorum.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

6 • Kimler stevia kullanmamalı?

Stevia bitkisine yönelik herhangi bir risk bildirilmemiştir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Stevia bitkisini etiketli ve ambalajlı olarak güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Stevia hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1Yeşilada, E. (nd). Şişmanlatmayan, diş çürümelerine yol açmayan güvenilir bir tatlandırıcı, erdemyesilada.com, 19.01.2021 • Görseller: tr.wikipedia.org, cdn11.bigcommerce.com
1.330 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.