Medeniyetlerin dayanak noktası olan su bütün canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için kullanmaları gereken kokusuz, tatsız ve şeffaf sıvıyı ifade ediyor.

matara, içme suyu, su

Saf su, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşuyor ve kimyasal olarak H2O sembolü ile gösteriliyor. Saf sudan farlı olarak içme suyu hidrojen ve oksijen atomlarının yanında çok sayıda mineral içeriyor.

spor, kadın, egzersiz, fitness, spor salonu, vücut geliştirme, dik durma, yoga, beyaz

Hem dünyanın hem de sağlıklı bir insan vücudunun 3/4’üne yakını (%70) sudan oluşuyor. Suyun biyolojik, sosyal ve doğal (canlıların tamamına ait) bir varlık olduğu¹ unutuluyor. Tüm canlıların suya erişim ve suyu kullanma hakları bulunuyor.

dünya su günü, evrensel içme suyu günü, birleşmiş milletler su politikası

Temiz suya erişim her geçen gün azalıyor. Yer altı sularının yok edilmesi, küresel ısınma, iklim değişikliği ve ormanların tahrip edilmesi nedenleriyle su varlığının tehlikede olduğunu hatırlatmak amacıyla her yıl 22 mart, Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü olarak kutlanıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Türkiye’de yaşayan bireyler günlük olarak ortalama 1,5 litre² su tüketiyor. Suyu gereğince kullanalım: ziyan etmeyelim, diğer canlılarla paylaşalım ve her gün 2-2,5 litre içme suyu tüketelim. Sağlıkla kalın.

¹Aysu, Abdullah (2018). Hayat veren 2 damla: Su, Minerva'nın genç baykuşu-1, Epos yayınları
²Sağlık Bakanlığı, hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenmehareket-haberler/22-mart-d%C3%BCnya-su-g%C3%BCn%C3%BC.html, erişim tarihi: 25.08.2021
1.735 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir