Şubat ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

muz, portakal, kiraz, pazar, manav, meyve sebze

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumda. Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyve ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görmekteyiz.

çarşı pazar alışverişi

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa şubat ayında besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz:

avokado, sanatsal avokado

Şubat ayı meyveleri

Bu meyveleri diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa şubat ayı dışında da reçel yaparak uzman diyetisyeninizin önereceği ölçüde tüketebilirsiniz.

Brokoli, sebzeler

Şubat ayı sebzeleri

Bu sebzeleri uzman diyetisyeninize danışarak mevsiminde dondurmak koşuluyla şubat ayı dışında da tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

sarı, limon, limon ne zaman yenir, limon meyve mi

Şubat ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan sebze ve meyve alırken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

doktor, sağlık personeli, beyaz önlük, hastane

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı, patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanları, fasulyenin ise kırıldığında gevrek ses çıkartan ve kılçıksız olanlarını tercih etmenizi öneriyorum.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Şubat ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Şubat ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

2.850 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir