Suçluluk duygusunu yaptığımız ve yapmadığımız eylemlerin başkalarına zarar vermesi veya zarar verme ihtimali olması durumunda hissediyoruz. Diğer duygularımız gibi bizi olan biten hakkında uyaran suçluluk, kendimizi içsel olarak değerlendirmemizle ortaya çıkıyor.

iletişim, suçlu, mutsuz, pişman, tartış, kork, kadın

Çocukluğumuzdan itibaren ailemizden ve yakın çevremizden öğrendiğimiz değerlere göre şekillendiği için herkesin suçluluk duyduğu konular farklılık gösterebiliyor. Başka bir deyişle suçluluk değerlerimize veya makul bulduğumuz kurallara uymadığımızı bize hatırlatıyor.

kadın, suçlu, mutsuz, yalnız, sandalye, depresyon, sabah, pijama, uyku, karanlık

Kasıtlı ve kasıtsız eylemlerimizle tetiklenen suçluluğa üzüntü ve pişmanlık duyguları da eşlik edebiliyor. Bu nedenle suçluluk duyduğumuzda fiziksel ve duygusal olarak sıkıntılı hissediyoruz.

kadın, baş ağrısı, suçlu, sıkıntı, stres, ağrı, pişman, kaygı

Rahatsız edici olsa da suçluluk duygusunun işlevleri bulunuyor. Suçluluk;

  • hatalı davranışımızı fark etmemizi sağlıyor,
  • davranışımızın sonuçları hakkında düşünmeye yönlendiriyor,
  • aynı hataları tekrar yapmamızı engelleyebiliyor,
  • değerlerimize uygun şekilde davranmamız için motive ediyor,
  • hatamızı kısa sürede telafi etmemiz için güç veriyor.

psikolog cenk umur, cenk umur, psikolog, psikolojiİçsel değerlendirme yapmanıza ve kendinizi eleştirmenize olanak sağlayan suçluluk duygusunu yoğun şekilde yaşıyorsanız, sosyal ilişkileriniz bu durumdan etkileniyorsa ve kendinizi kötü hissediyorsanız psikolog desteği alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

951 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir