Gelişmemiş ülkeler açlıkla mücadele ediyorken gelişmiş ülkeler besin israfıyla boğuşuyor.

yeşil domates, ham sebze, dalından domates, yetişmekte olan meyve, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir beslenme

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP);

  • besin israfını önlemek,
  • yoksulluğu azaltmak,
  • güvenilir besinlere herkesin ulaşabilmesini sağlamak,
  • gelecek nesillere daha yaşanabilir çevre bırakabilmek amacıyla Sürdürülebilir Beslenme ve Gıda Güvenliği etkinliğini başlattı.

yeşillik, lavabo, diş fırçası, tahta, odun, ahşap, diş fırçalama, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir beslenme

Sürdürülebilir beslenme; güvenli, sağlıklı, besleyici, adil, ulaşılabilir, ekosistemi koruyucu, ekonomik ve doğal kaynaklı yaşam biçimi olarak1 tanımlanıyor.

konserve, kavanoz, burkan, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir beslenme, kiler, depo

Ağırlık kaybederek veya ideal vücut ağırlığınızı koruyarak, yeterli ve dengeli beslenerek, besinleri israf etmeyerek, her gün 5 porsiyon mevsim meyvesi ve sebzesi tüketerek, hayvansal kaynaklı protein tüketiminizi azaltarak, plastik kullanımınızı azaltarak ve yerli üreticilerden alışveriş yaparak siz de sürdürülebilir beslenmeye katkı sağlayabilirsiniz.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sürdürülebilir beslenmenin uzun dönem sonuçları içinde B12 vitamini, demir ve çinko yetersizliği riski görünüyor. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1Burlingame B. Dernini S. (2012). Sustainable diets and biodiversity. E-ISBN 978-92-5-107288-2 (PDF), fao.org/3/i3004e/i3004e.pdf
178 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir