Bazı gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler açlıkla mücadele ediyorken muasır ülkeler besin israfıyla boğuşuyor.

yeşil domates, ham sebze, dalından domates, yetişmekte olan meyve, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir beslenme

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP):

  • Besin israfını önlemek,
  • yoksulluğu azaltmak,
  • güvenilir besinlere herkesin ulaşabilmesini sağlamak,
  • gelecek nesillere daha yaşanabilir çevre bırakabilmek amacıyla Sürdürülebilir Beslenme ve Gıda Güvenliği etkinliğini başlattı.

yeşillik, lavabo, diş fırçası, tahta, odun, ahşap, diş fırçalama, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir beslenme

Sürdürülebilir beslenme güvenli, sağlıklı, besleyici, adil, ulaşılabilir, ekosistemi koruyucu, ekonomik ve doğal kaynaklı yaşam biçimi olarak¹ tanımlanıyor.

konserve, kavanoz, burkan, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir beslenme, kiler, depo

Ağırlık kaybederek veya ideal vücut ağırlığınızı koruyarak, yeterli ve dengeli beslenerek, besinleri israf etmeyerek, her gün 5 porsiyon mevsim meyvesi ve sebzesi tüketerek, hayvansal kaynaklı protein alımını azaltarak, plastik kullanımını azaltarak ve yerli üreticilerden alışveriş yaparak siz de sürdürülebilir beslenmeye katkı sağlayabilirsiniz.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Öte yandan sürdürülebilir beslenmenin uzun dönem sonuçları içinde B12 vitamini, demir ve çinko yetersizliği riski görünüyor. Konu hakkında geniş çaplı araştırmalar yapılması gerekiyor. Sağlıklı günler diliyorum.

1Burlingame B. Dernini S. (2012). Sustainable diets and biodiversity. E-ISBN 978-92-5-107288-2 (PDF), fao.org/3/i3004e/i3004e.pdf
1.730 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir