Talidomit, 1953 yılında sentezlenen ve 1957 yılında Contergan ticari adıyla piyasaya çıkan ilaçtır. Talodomit’in pek çok ülkede 37’den fazla ticari isimle piyasaya sürüldüğü1 bildiriliyor

Thalomid, thalidomide-capsules, talidomit

Talodomit’in deney hayvanlarında kapsamlı toksikoloji çalışmaları yapılmadan insanlarda kullanılmaya başlandığı biliniyor. 1950’li yıllarda sık kullanılan barbitüratlara göre talidomidin ters etki profilinin son derece iyi olduğu düşünülüyordu. Aşırı doz alımında apne nedeniyle ölüm potansiyelinin düşük olduğu ve bağımlılık riski olmadığı ileri sürülüyordu. Bu nedenle reçetesiz satılmaya başlanan talidomit başarılı pazarlama tekniklerinin de etkisiyle Batı Almanya’da en çok tercih edilen uyku ilacı olmuştu.

Thalomid, thalidomide-capsules, talidomit

Reçetesiz kullanım için ruhsat alabildiği ülkelerde özellikle hamilelikte yaşanan bulantılara iyi geldiği gerekçesiyle hamile kadınlar arasında kısa sürede popüler hale geldi. Bu süre zarfında hamilelik sürecinde Talidomit’in kullanımı yeterince araştırılmadı ve bebeğin alabileceği olası hasarlar tam olarak test2 edilmedi.

hamile, gebe, yüklü, doğum, doula koçu

Hamilelik sürecinde thalidomit kullanan kadınların bebeklerinde doğumsal fonksiyon bozukluğu görülüyordu.

Thalomid, thalidomide-capsules, talidomit

İlacın korkunç yan etkileri ortaya çıktıktan sonra ilacın satışına ruhsat veren bazı ülkeler ilaç firmasına tazminat davası açtılar. İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ilaca ruhsat vermeyen ülkelerde bu felaket2 yaşanmadı.

1Buharalıoğlu CK, Buharalıoğlu GY. Talidomit faciasının farmakovijilans etkinliklerinin gelişimi üzerine etkisi. Mersin Univ Saglık Bilim Derg 2019;12(1):136-142 doi: 10.26559/mersinsbd.474682
2evrimagaci.org/tip-tarihindeki-en-korkunc-ihmal-thalidomide-faciasi-7640
1.031 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir