Dargun ya da yeşil altın olarak bilinen tarhun (Artemisia dracunculus), makarnalara, böreklere, salatalara lezzet veren; Fransız mutfağında baharat olarak kullanılan ve kendisiyle aynı isimi taşıyan karbonatlı içeceğe tat veren tıbbi ve aromatik bitkidir.

tarhun, tarhun yaprağı, yeşil sebze, ot, şifalı bitki,

1 • Tarhunun içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Tarhun; metilkavikol, ögenol ve tanen içeriyor.

tarhun, tarhun yaprağı, yeşil sebze, ot, şifalı bitki,

2 • Tarhunun tıbbi etkileri neler?

Dal uçları ve yaprakları kullanılan tarhun; iştah açıcı, gaz giderici, kramp önleyici, mide ağrısını hafifletici ve gevşetici özellik gösteriyor.

tarhun, tarhun yaprağı, yeşil sebze, ot, şifalı bitki,

3 • Tarhun, ağırlık kaybını destekliyor mu?

Tarhunun ağırlık kayıbı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

tarhun, tarhun yaprağı, yeşil sebze, ot, şifalı bitki,

4 • Tarhun nasıl kullanılıyor?

Taze tarhun, yeşil yapraklı sebze olarak kullanılıyor. Kurutulan tarhun yaprakları ise baharat olarak değerlendiriliyor.

tarhun, tarhun yaprağı, yeşil sebze, ot, şifalı bitki,

Mide ağrısını hafifletmek için tarhun çayı kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş tarhunun üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 10 dakika demlemenizi öneriyorum.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

5 • Kimler tarhun kullanmamalı?

Gebeler, emzikliler, kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler ve onkoloji hastaları tarhun kullanmamalıdır.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Tarhunu etiketli ve ambalajlı olarak güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Tarhun hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

252 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir