Çocuğunuzun, internet ve teknolojiye gereğinden fazla zaman ayırdığını düşünüyor olabilirsiniz. Hatta çocuğunuzun teknolojiyi kullanma süresi ve şekli sizi kaygılandırıyor olabilir. Çocuğunuzun fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan zarar görmesini istemediğiniz için teknoloji ile olan bağını azaltacak çeşitli yöntemler denemiş hatta yasaklar koymuş olabilirsiniz.

teknoloji bağımlısı çocuk

İnternet ve teknoloji kullanımı ile ilgili yasak ve cezalar yerine hem çocuğunuzu hem de sizi daha iyi hissettirecek ve aranızdaki ilişkiye zarar vermeyecek genel önerilerimizden bahsedelim.

Çizgi film karakteri, teknolojik çocuk

Anne ve babalar olarak çocuklarınızla zaman geçirmeniz oldukça önemlidir. Aile içinde sevgi ve güvenin çocuğa aktarılmaması, çoğu bağımlılığın altında yatan risk faktörlerinin başında gelmektedir. Çocuğunuza zaman ayırmak, onu dinlemek, sorunlarına beraber çözüm aramak aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Aile bağları, teknolojiye karşı anne baba beraberliği, çocuklar

Çocuğunuzla onun günlük faaliyetleri hakkında sohbet edin. Arkadaşları, okul hayatı ile ilgili konulardan ve ilgi alanlarından bahsetmesi için onu destekleyin. Sosyal yaşamıyla ilgili olumlu ve olumsuz duyguları sizinle paylaşmasına izin verin. Hissettiklerini ve düşündüklerini onaylamıyor olabilirsiniz; ancak size her koşulda güvenebileceğini bilmesi ve size karşı açık olması aranızdaki ilişkinin güçlü olduğunu gösterir. Çocuğunuzun paylaşmaya yönelik hevesini kırmamalısınız.

günbatımı, eğlenen çocuklar, siyah sarı

Eğer çocuğunuz teknoloji ve internet ile çok zaman harcıyorsa başka seçenekleri olup olmadığını sorgulayın. Çocuğunuzun yapabileceği ve sizin sunduğunuz birçok alternatif etkinlik olduğu halde mi çocuğunuz teknolojiye daha fazla yönelmekte? Onun teknoloji ve internet olmaksızın vakit geçirebileceği etkinlik ve uğraşları belirleyin.

daha teknolojik, internet dolu bir yaşam

Çocuğunuzun sosyal ortamlara katılması konusunda plan yapabilirsiniz. Spor, tiyatro, sinema, gösteri ve sergiler; çocuğunuzun sizlerle veya arkadaşlarıyla birlikte yapabileceği, kendini ifade etmesine ve yeteneklerini keşfetmesine olanak sağlayacak etkinliklerdir.

eğlenen çocuk, anneye yardım, süpürge, renkler

Aileler genellikle çocuğun evde herhangi bir sorumluluk almamasından yakınırlar. Bunun için çocuğunuzla konuşarak onun sorumluluk alanlarını belirleyin. Yaşına uygun görevler ve size yardım edebileceği işler verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ergenlik dönemindeyse ve küçük yaşlardan itibaren görev ve sorumluluk vermediyseniz bunu yönetmekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda en kolay sorumluluktan başlayarak adım adım ilerleyebilirsiniz.

gazete, baba, gözlük, kız, aile, okuma

İnternet kullanımı ile ilgili olarak, belirli ve kesin kurallar koyun. Bu kuralları aile üyeleri ile birlikte belirleyin. Kuralları koyarken uzun süreli teknoloji kullanımının ne gibi fiziksel ve sosyal etkileri olduğunu tartışın. Başta kendiniz olmak üzere ailedeki herkesin bu kurallara uyması konusunda kararlı olun.

1.275 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir