Meyveler ve sebzeler gibi balıkları da mevsiminde tüketerek aşağıdaki besin ögelerinden azami şekilde yararlanın.

mercan balığı, balık

Mercan balığı

Omega 3 yağ asitleri, protein, fosfor, kalsiyum, selenyum, iyotB1, B3, B6, B9, B12A ve D vitaminleri, yönünden zengin bir besin olan balık eti, kırmızı etten ve tavuk etinden daha az miktarda yağ içeriyor.

somon balığı, salmon balık

Somon balığı

Avlanma sezonunun kapanmasıyla beraber balıkçıların çoğu, temmuz ayında tezgahlarını kapatıyor. Bu nedenle temmuz ayında Akdeniz balıkları ön planda oluyor.

akya balığı, balık

Akya

Temmuz ayında bu balıkları tüketin

Balık, avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybeder. Bu nedenle aldığınız balığın göz bebeklerinin dışa doğru bombeli olmasına ve elinizi balığın gövdesine bastırıp çektiğinizde göçük oluşmamasına dikkat edin.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca balığı yağda kızartma yerine fırın, ızgara veya buğulama yöntemleriyle tüketin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Temmuz ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

327 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir