Temmuz ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

etiket okuma, adam, erkek, gıda okuma, market alışverişi, ürün inceleme

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumda… Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyveleri ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görüyoruz.

ahududu, raspberry, kırmızı meyveler, dutsu meyveler

Ahududu (frambuaz)

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa temmuz ayında besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz.

sour cherry, vişne

Temmuz ayı meyveleri

Bu meyveleri; diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa temmuz ayı dışında da reçel yaparak uzman diyetisyeninizin önerdiği ölçüde tüketebilirsiniz.

ıspanak, yeşillik, yeşil yapraklı sebze, sninach

Temmuz ayı sebzeleri

taze börülce

Taze börülce

Bu sebzeleri, uzman diyetisyeninize danışarak mevsiminde dondurmak koşuluyla temmuz ayı dışında da tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit veya böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

havuç, kum havucu

Temmuz ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan sebze ve meyve alırken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanlarını öneriyorum. Temmuz ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Temmuz ayının sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

2.450 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

Böğürtlen – Momentum · 6 Temmuz 2020 09:29 tarihinde

[…] Temmuz, ağustos ve eylül aylarında yarım su bardağı (115 gram) böğürtleni ara öğünlerinizde tüketmenizi öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler. […]

1 ayda 8 kilo verdiren tilya kürü! – Momentum · 8 Temmuz 2020 10:47 tarihinde

[…] (tilia, mahkeme ağacı); ıhlamur bitkisinin haziran, temmuz ve ağustos aylarında açan beyaz ve sarı renkteki çiçeklerine […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »