Clostridium tetani isimli bakterinin yol açtığı ölümcül bir enfeksiyon hastalığı olan tetanos, kazıklı humma adıyla da biliniyor.

tetanos hastalığı, bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıklar, tıp tarihi

tetanos hastalığı betimlemesi, upload.wikimedia.org/

Çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen bu hastalık, 2-12 gün süren kuluçka döneminin ardından semptom vermeye başlıyor. Öncelikle çene kaslarında görülen ağrılı kas kasılmaları (çene kilitlenmesi) bütün vücuda yayılıyor. Tedavi edilmeyen tetanos hastalığı, ağrılı kasılma nöbetlerine yol açarak ölümle sonuçlanıyor.

doktor, eldiven, ameliyat, operasyon, cerrahi girişim

Depremden etkilendiyseniz tetanos hastalığını önlemek için vücudunuzda çizik, kesik, yara varsa vakit kaybetmeden geçici barınma alanlarındaki sağlık ekiplerine veya sağlık kuruluşlarına başvurun. Sağlık çalışanı gerekli görürse tetanos aşısı olmayı ihmal etmeyin.

580 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir