Tiroit bezi, kelebeğe benzeyen ve 25-40 gram ağırlığında bir endokrin bez olarak tanımlanıyor. Tiroit, trakea ismi verilen nefes borusunun ön kısmında yer alıyor.

tiroid, doktor kontrolü, muayene

Tiroit bezi, metabolizmayı düzenleyen T3 ve T4 adlı hormonları salgılıyor. Tiroit bezinin olağan düzeyden az ya da çok hormon salgılaması diğer organların da hızlı veya yavaş çalışmasına sebep oluyor.

tiroit, tiroid nodülü, ultrason, guatr, hashimoto, hipotiroidi (2)

Tiroit hormonları az salgılandığında hipotiroidi gelişerek metabolizma hızı yavaşlıyor, ağırlık artışı, unutkanlık, saç dökülmesi, halsizlik ve yorgunluk görülüyor.

dijital tartı, baskül, kilo verme, zayıflama, obezite

Tiroit hormonları fazla salgılandığında ise hipertiroidi gelişerek hızlı ağırlık kaybı, aşırı terleme, çarpıntı ve huzursuzluk görülüyor.

eski kıyafetlere girmeme, kilo verme, zayıflama, incelme, yağ yakma, kadın

Hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonu kan yoluyla tiroit bezine geliyor. Bu durum tiroit bezinden T3 (tri-iyodo-tironin) ve T4 (tetra-iyodo-tironin, tiroksin) hormonlarının salgılanmasını sağlıyor. T3 ve T4 hormonları metabolizmayı düzenliyor, bağışıklık sisteminin çalışmasında görev alıyor, fetüste ve yeni doğan bebeklerde beyin ve zekâ gelişimi sağlıyor ayrıca şeker, yağ ve protein metabolizmalarını düzenliyor.

ameliyat, operasyon, op. dr, doktor, cerrah

Sinsice ilerleyen tiroit bozuklukları önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Hastalık, bozukluğun türüne göre hekim tarafından tedavi ediliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Tiroit hastalıklarında beslenme hem tedaviyi destekliyor hem de yaşam kalitesinin iyileşmesini sağlıyor. Tiroit hastalıklarında beslenme konusuna ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.558 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir