Sütten peynir üretilmesine benzeyen bir işlemle soya sütünden tofu elde ediliyor. Yoğunlaştırılmış soya sütü kestiriliyor, süzülüyor ve preslenerek tofuya son şekli veriliyor.

soya peyniri, tofu

Tofu; bitkisel kaynaklı protein, yağ, manganez, kalsiyum, fosfor, magnezyum, selenyum, bakır, demir ve çinko içeriyor.

tofu, soya peyniri, vegan beslenme

100 gram tofu, 76 Kcal enerji sağlıyor. 40 gram beyaz peynir veya 3 tepeleme yemek kaşığı lor peyniri yerine 80 gram tofu tüketebilirsiniz.

sağlıklı menü, tofu, yemek, sunum

Tofunun hammaddesi olan soya fasulyesi, izoflavon adı verilen doğal bitki bileşikleri içeriyor. İzoflavonlar, fitoöstrojen (bitkisel kaynaklı östrojen) olarak işlev görüyor. Soya izoflavonları aynı zamanda damar iltihabını azaltarak (saponinlerle birlikte)  kalp sağlığını1 koruyor.

havuç, yeşillik, kahve, sağlıklı öğün, yemek, menü, ana öğün, maydonoz, mantar, tahta, tofu, sunum

Çalışmalar tofu gibi soya ürünlerini haftada en az bir kez tüketen kadınların meme kanseri riskinin %48-56 oranında daha düşük olduğunu1 gösteriyor.

tiroit, tiroid nodülü, ultrason, guatr, hashimoto, hipotiroidi (2)

Düşük düzeyde de olsa hormonal etkileri nedeniyle tofunun tiroit hastalıklarında ve göğüs tümörlerinde tüketilmemesi gerektiğine yönelik görüşler bulunuyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ev yapımı tofu tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1Health-line, healthline.com/nutrition/what-is-tofu, 04.04.2021
1.406 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »