Sütten peynir üretilmesine benzeyen bir işlemle soya sütünden tofu elde edilebiliyor: Yoğunlaştırılmış soya sütü kestiriliyor, süzülüyor ve preslenerek tofuya son şekli veriliyor.

soya peyniri, tofu

Bitkisel kaynaklı protein ve yağ içeren tofu yapısında manganez, kalsiyum, fosfor, magnezyum, selenyum, bakır, demir ve çinko gibi besin ögeleri barındırıyor.

tofu, soya peyniri, vegan beslenme

100 gram tofu 76 Kcal enerji veriyor. 40 gram beyaz peynir veya 3 yemek kaşığı lor peyniri yerine 80 gram tofu tüketebilirsiniz.

sağlıklı menü, tofu, yemek, sunum

Tofunun ham maddesi olan soya fasulyesi, izoflavon adı verilen doğal bitki bileşikleri içeriyor. İzoflavonlar, fitoöstrojen (bitkisel kaynaklı östrojen) olarak işlev görüyor. Soya izoflavonları aynı zamanda damar iltihabını azaltarak (saponinlerle birlikte)  kalp sağlığını¹ koruyor.

havuç, yeşillik, kahve, sağlıklı öğün, yemek, menü, ana öğün, maydonoz, mantar, tahta, tofu, sunum

Çalışmalar tofu gibi soya ürünlerini haftada en az bir kez tüketen kadınların meme kanseri riskinin %48-56 oranında daha düşük olduğunu¹ gösteriyor.

tiroit, tiroid nodülü, ultrason, guatr, hashimoto, hipotiroidi (2)

Düşük düzeyde de olsa hormonal etkileri nedeniyle tofunun tiroit hastalıklarında ve göğüs tümörlerinde tüketilmemesi gerektiğine yönelik görüşler bulunuyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ev yapımı tofu tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/what-is-tofu, 04.04.2021
1.893 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir