Tutku yoğun, harekete geçiren ve aşırı bir his veya inanç olarak tanımlanıyor.¹ Bu tanım herkes için uygun gibi görünse de tutkunun nasıl hissettirdiği kişiden kişiye değişiyor.

tutku, tutkulu olmak, tutkulu ilişki, resim, sanat

Yoğun ve aşırı hisler birçok bedensel tepkiye neden olduğu için tutku kimileri için rahatsız edici olabiliyor. Bazları ise tutkunun yaşamdan keyif almayı artırdığını ve kendilerini motive ettiğini düşünüyor.

tutku, tutkulu olmak, tutkulu ilişki, kadın, ortaçağ, eski, otantik, mektup

Tutku, ulaşmak istediğiniz hedeflerin önündeki engelleri aşmanız için motivasyon kaynağı olsa da bir iş için tutkulu hissetmeniz takıntılı düşünmenize ve gereğinden fazla fedakarlık yapmanıza neden olabiliyor. Bunu fark edebilmek için kendinizi gözlemleyebilirsiniz ve yakınlarınızdan geri bildirim alabilirsiniz.

tutku, tutkulu olmak, tutkulu ilişki, çift, eş, dans, partner, uyum

Aynı zamanda tutku, romantik partnerlerin birbirleri için hissettikleri yoğun çekicilik ve güçlü arzu için de kullanılıyor. Tutku romantik ilişkilerde cinsel tatmin sağlıyor ve duygusal ödül işlevi görüyor.

tutku, tutkulu olmak, tutkulu ilişki, çift, ilişki, kalpler, ilişki sorunu, iletşim sorunu, sorun

Tutku birçok anlama gelebiliyor ve çok farklı sonuçlar doğurabiliyor. İşinizi, hobilerinizi, ilişkinizi, cinsel hayatınızı ve yaşam memnuniyetinizi nasıl etkilediğini düşünerek farkındalık kazanabilir gerekli gördüğünüz alanlar için psikolojik destek alabilirsiniz.

¹dictionary.apa.org/passion
652 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir