Sağlık profesyonelleri uzun zamandır fazla tuzun tehlikeleri konusunda toplumu uyarıyor. Tuz madenlerinden ve buharlaştırılan deniz sularından elde edilen tuza biraz daha yakından bakalım.

tuz, sofra tuzu

1 • Tuz çeşitleri nelerdir?

Himalaya tuzu (arıtılmış tuz), pembe tuz (demir oksit tuzu), kaya tuzu (mineralli tuz), sofra tuzu gibi tat, doku ve renk açısından farklılık gösteren tuz çeşitleri bulunuyor. Peki hangi tuz daha sağlıklı sorusunun yanıtı şu:

Neredeyse tüm tuzlar aynı etkiye sahiptir.

tuz, sofra tuzu

2 • Tuzda hangi besin ögeleri bulunuyor?

Tuz kimyasal olarak sodyum klorür (NaCl) olarak isimlendiriliyor. Ağırlıkça tuzun %40’ı sodyumdan ve %60’ı klorürden oluşuyor. Tuz en büyük diyet sodyum kaynağı olduğu için tuz ve sodyum kavramları genellikle birbirinin yerine kullanılıyor. Bazı tuz çeşitleri eser miktarda kalsiyum, potasyum, demir ve çinko1 içerebiliyor. İyot ise genellikle sofra tuzuna ekleniyor.

tuz, sofra tuzu

3 • Tuz niçin kullanılıyor?

Çoğu besin az miktarda da olsa sodyum içeriyor. Gıdalara lezzet katmak ve raf ömürlerini uzatmak amacıyla sıklıkla tuz (iyotsuz tuz) ekleniyor.

tuzlu atıştırmalık, kraker, ara öğün, ekmek yerine geçen, çubuk kraker, krinkell

4 • Ne kadar tuz kullanılmalı?

Günlük tüketilmesi gereken sodyum miktarı en fazla 2,3 gram1 olmalıdır. Bu da bir çay kaşığı veya 6 gram tuz anlamına geliyor. ABD’li yetişkinlerin %90’ı bu miktarın çok daha fazlasını2 tüketiyor. Her bireyin sodyuma verdiği tepkinin farklı olduğu biliniyor. Örneğin obeziteli veya siyahi bireylerin sodyum kısıtlamasından beyazlara göre daha fazla yarar gördüğü2 belirtiliyor.

Etler, kırmızı et, tuzlama

5 • Tuzun sağlık üzerindeki etkileri neler?

  • Tuzdaki temel mineraller vücutta önemli elektrolit görevi görüyor. Sodyum sıvı dengesine, sinir iletimine ve kas fonksiyonlarına yardımcı oluyor.
  • Dünya Sağlık Örgütü yetişkinlerin günde 150 mikrogram iyot gereksinimi olduğunu2 belirtiyor. Hem yeni doğanlar hem de küçük çocuklar iyot eksikliğinden etkileniyor. Hafif iyot eksikliği olan çocukların düşük IQ puanları gösterdiklerinden2 söz ediliyor.
  • Fazla tuz tüketimi kan basıncını yükselterek kalp hastalığı ve felç riskini artırıyor. Çalışmalar özellikle 40-50’li yaşlara gelindiğinde tuz tüketimi kısıtlamasının kan basıncını iyileştirdiğini2 gösteriyor.
  • Yüksek miktarda tuz alımının en yaygın görülen beşinci kanser türü olan mide kanseri ile bağlantılı olduğu söyleniyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Restoran yemekleri, paketli gıdalar, atıştırmalıklar, konserveler, salamuralar, hazır çorbalar, işlenmiş etler, turşular, soslar, bazı zeytinler, peynirler ve kahvaltılık gevrekler korkutucu miktarda tuz içeriyor. Bu besinleri daha seyrek tüketmenizi ve besin etiketlerini okumanızı öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1healthline.com/nutrition/salt-good-or-bad
2webmd.com/food-recipes/features/salt-benefits
2.044 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir