Ülser, onikiparmak bağırsağı olarak bilinen duenenumun ya da midenin pepsin gibi sindirim sıvıları veya mide asidi tarafından zarar görmesi sonucu oluşan doku harabiyetini ifade ediyor.

mide, sindirim, stomach, karın

Ülserde doku harabiyeti derinlere inerek yaralar oluşturabiliyor. Mide asidi fazlalığı veya mide hücrelerinin savunma mekanizmalarının bozulması sonucunda ülser oluşuyor.

iğrenme, iğrenç, tiksinme, mide bulantısı, kusma, kadın, elma

Helicobacter pylori adı verilen bakteri ülser için en önemli risk faktörü olarak biliniyor. Bunun yanında NSAİ (non-steroit anti-inflamatuar türü ağrı kesiciler) ve sigara da ülser gelişiminde etkili faktörler arasında yer alıyor.

reçetelik, ilaç, steteskop, konsültasyon, hekim, doktor, muayene, klinik, yazı, tavsiye, danışmanlık

Ülserler sindirim yolu kanamalarına neden olabiliyor. Asit baskılayıcı ilaçların kullanılması hastalığı geçici olarak tedavi edebiliyor. Helicobacter pylori tespit edilen vakalarda ülserin tekrar etmesini önlemek amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

776 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »