Pürinin karaciğerde parçalanması sonucunda ortaya çıkan biyokimyasal madde ürik asit olarak tanımlanıyor. Ürik asidin bir kısmı böbreklerden süzülüyor ve idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılıyor.

üriner sistem, idrar, böbrek, anatomi, maketKandaki ürik asidin üst sınırı erkeklerde 7-8 mg/dl, kadınlarda ise 6 mg/dl olması gerekiyor.

laboratuvar, araştırma, çalışma, biyokimya, hormon, enzim, tahlil, hekim

Vücutta ürik asit seviyesinin yüksek düzeyde seyretmesi hiperürisemi olarak adlandırılıyor. Hiperürisemiye neden olan etmenler şunlardır:

   Yukarıda verilen etmenler sonucunda vücutta uzun süreli yüksek seyreden ürik asit eklem ve yumuşak dokularda kristalleşerek birikiyor ve gut hastalığına yol açıyor.

   tansiyon, kan basıncı, hipertansiyon

   Vücutta ürik asit düzeyinin düşük seyretmesi durumunaysa hipoürisemi deniyor.. Hipoüriseminin nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

   Hipoürisemi tek başına hastalığa yol açmıyor olsa da altta yatan sebeplere bağlı semptomlar gösteriyor.

   Diyetisyen Merve Hilal GÜNGÖR

   Diyetisyen · Merve Hilal GÜNGÖR

   Ürik asidin anormal düzeylerde seyretmesi durumunda beslenme ve ilaç tedavileri uygulanıyor. İçinde hekimin ve diyetisyenin bulunduğu sağlık ekibi bu tedaviyi kolaylaştırıyor. Kandaki ürik asidin düşmesini sağlayan pürinden kısıtlı beslenme tedavisi hakkında bilgi edinmek için buradaki içeriğimi okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

   1.497 kez okundu

   Diyetisyen Merve Hilal Güngör

   Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

   0 yorum

   Bir yanıt yazın

   Avatar placeholder

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir