Bevliye olarak da bilinen üroloji, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Üroloji hangi hastalıklarla ilgileniyor, üroloji uzmanı nasıl olunuyor, üroloji eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden üroloji randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

böbrek, idrar, itrah, organ

Üroloji hangi hastalıklarla ilgileniyor?

 • Addison hastalığı
 • idrar yolu enfeksiyonu ve diğer idrar yolu hastalıkları, idrar kaçırma
 • boşaltım organlarında ve böbrekte tümör
 • akut renal yetmezlik, kronik böbrek hastalığı
 • vazikoüreteral reflü
 • prostat kanseri, benign prostat hipertrofisi, prostat hastalıkları
 • varikosel
 • genital siğil
 • erektil disfonksiyon
 • kronik ve akut hidrosel
 • peyronie hastalığı
 • hipospadias hastalığı

Üroloji, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz üroloji hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

koronovirüs, ncov, covid, kovid, virüs, hücre

Üroloji uzmanı nasıl olunuyor?

Üroloji alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede üroloji alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Üroloji eğitimi kaç yıl sürüyor?

Üroloji uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra üroloji alanında 5 yıl asistanlık yapıyor. Bir üroloji hekimi toplamda 11 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden üroloji randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden üroloji randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

 • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak üroloji randevunuzu oluşturacaktır.
 • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden üroloji randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve üroloji hekiminden üroloji randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

326 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir