Soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolu enfeksiyonları, 200’den fazla virüsün boğazda ya da burunda iltihaba yol açması sonucu oluşuyor.

kadın hasta, soğuk algınlığı, üşütme, grip, rahatsızlanma

Genelde sonbahar ve kış aylarında görülen üst solunum yolu enfeksiyonları en çok çocukları etkiliyor. Ortalama olarak 7 gün süren bu enfeksiyonların belirtileri şöyle sıralanıyor: Burun akıntısı, tıkanma, hapşırma, boğazda ağrı, yanma, öksürme, halsizlik, yorgunluk ve titreme.

soğuk algınlığı, grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

Üst solunum yolları enfeksiyonları hafif geçirildiğinde nezle, ağır olduğunda ise grip olarak isimlendiriliyor.

hekim, doktor, uzman, hasta, kan alma

Yoğun bulantı, kusma, yüksek ateş ve ishal gibi şikâyetleriniz olması durumunda zaman kaybetmeden acil servise başvurun.

545 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir