Kışın yaprak döken çalı veya orman ağacı türlerine genel olarak üvez ismi veriliyor. Üvez (sorbus ya da sorbum) Latincede meyve anlamına geliyor.

sorbus, sorbum, üvez

Sorbus domestica

Üvez, Anadolu’da yalnızca Sorbus domestica türünü ifade etmek için kullanılıyor. Diğer üvez türleri ise geyicek elması, geyik elması, kuş elması veya kuş armudu olarak biliniyor.

Sorbus domestica, üvez meyvesi

Mayıs ve haziran aylarında beyaz-pembe renkte çiçek açan üvez, küre şeklinde mayhoş meyveler veriyor. Üvez meyveleri lif, beta karoten, C vitamini, fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, bakır ve manganez içeriyor.

sorbus, sorbum, üvez

Üvezin sağlık üzerindeki etkileri neler?

  • Üvez meyvelerinin orta düzeyde antioksidan etkinliğe sahip olduğu¹ belirtiliyor.
  • Kabızlık sorununda üvez meyveleri ve yaprakları kullanılabiliyor.
  • Üvez yapraklarının kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu belirtiliyor.
  • Üvez yapraklarının balgam çıkarılmasını kolaylaştırdığı, öksürüğün yatışmasını sağladığı ve göğüs yumuşatıcı etki gösterdiği düşünülüyor.

Ruslar ryabin cognac ismini verdikleri votkayı üvez meyvelerinden yapıyor. Bu meyveler geleneksel tıpta tedavi edici olarak kullanılıyor. Ancak üvezin çok yönlü bir şifa kaynağı olduğunu söylemeden önce bu bitkiyle ilişkili çok sayıda bilimsel çalışma yapılması gerekiyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

1 su bardağı üvez meyvesini ara öğünlerinizden birine eklemenizi öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1erdemyesilada.com/tr/article/desc/53979/altin-cilek-bir-mucize-mi.html
1.792 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir