Hüzün, keder, elem… Birçok ismi olan üzüntü duygusunun sizi nasıl etkilediğini bir düşünün. Acı veren ve içimizi parçalayan bu duyguyu yaşamayı hiçbirimiz istemesek de, o zaman zaman kapımızı çalar.

depresyon, bağdaş, kadın, yatak, oturnak, bunalım

Kendi hayatımızdan uzaklaştırmak istediğimiz gibi, genellikle başkalarının üzülmesini de istemeyiz. Olaylar karşısında üzüntü tepkisi veren birine “Ağlama lütfen!”, “Buna mı üzüldün?”, “Hadi üzülme artık.” gibi cümleler kurarız. Peki üzüntüye neden tahammül edemiyoruz?

kadın,mor,ağlama,üzüntü
Karşımızdaki kişi üzüldüğünde genellikle elimizden bir şey gelmez. Belki de üzülen kişiye karşı hissettiğimiz sorumluluk karşısında ne yapacağımızı bilmemenin verdiği çaresizlik ve suçluluk hisleri bu tahammülsüzlüğü yaratmaktadır.

Yardım, yardım eli uzatmak, depremde yardım, karanlık, el eleO halde, üzülen kişiye acı veren ve yanındaki diğer kişileri zaman zaman çaresiz hissettiren hüzün duygusu ne işe yarar? Temel duygularımızdan biri olan üzüntü, doğaldır ve birçok işlevi vardır.

zorbalık-anksiyete-okul-çocuk-siberzorbalık-teknoloji-çocuklar-psikoloji-çocuk psikolojisi-öğretmenÜzüntü, bir kayıp sonrası ortaya çıkar. Bu kayıp gerçek olabileceği gibi bizim zihnimizde yarattığımız bir algı da olabilir. Severek kullandığımız bir eşyamızın bozulması, işten çıkarılmamız, arkadaşımızın bizi artık sevmediğini düşünmemiz, ayrılık yaşamamız, başarısız hissetmemiz, bir yakınımızın yaşamını yitirmesi üzülmemize sebep olur.

İfade etme şekli kişiden kişiye, kültürlere ve zamana göre değişen üzüntünün temel işlevi bağ kurmaktır. Üzüntüyü yaşamak bir şekilde “Acı çekiyorum, beni anla ve yanımda ol.” demektir. Böylece üzüntü; kayıp yaşadığımız zamanlarda bağ kurmamızı, destek almamızı ve var olan ilişkilerimizi güçlendirmemizi sağlar.

Doğal ve gerekli olan üzüntü duygusuyla birlikte:

  • hayatta bizim için neyin önemli olduğunu sorguladığımız bir sürece gireriz,
  • diğerleriyle ilişkilerimizi gözden geçiririz,
  • insanlar olarak birbirimize ihtiyacımız olduğunu hatırlarız.
1.075 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir